آموزش نصب و تعمیرات انواع کولر گازی

آموزش-نصب-تعمیر-کولر-گازی-در-کرج

آموزش نصب و تعمیرات انواع کولر گازی

مقدمه

در این مقاله قصد داریم تا به صورت مختصر و مفید به آموزش نصب و تعمیرات انواع کولر گازی بپردازیم. بنابراین اگر شما قصد آموزش نصب و تعمیر انواع کولر گازی جنرال ، اجنرال ، ال جی ، تی سی ال ، مدیا ، هیتاچی ، سامسونگ و غیره را دارید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. کولرهای یک تکه دیواری ، یا پشت پنجرهای ، خیلی متداول و مورد توجه می باشند و به آسانی در داخل قاب پنجره نصب می شود . ساختمان کولرهای گازی کولر گازی نیز همانند بسیاری از لوازم خانگی خصوصا یخچال فریزر از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

 • قسمت الکتریکی
 • قسمت مکانیکی.

قسمت الکتریکی 


 • دوشاخه
 • سیم های رابط
 • کمپرسور
 • خازن
 • رله بار زیاد (اورلود)
 • رله راه انداز ترموستات
 • کلید چند وضعیتی ( کلید فن )
 • کلید اصلی کولر
 • کنترل از راه دور ( در کولرهای دو تکه )

موارد فوق قسمت های مختلف قسمت الکتریکی کولر گازی می باشد. درکولرهای گازی از یک خازن و در بعضی از کولرها از دو خازن به منظور ایجاد گشتاور راه اندازی کمپرسور استفاده می شود. شکل متداول بکارگیری خازن ، به این صورت است که یک خازن برای راه اندازی موتورفن (پروانه) و یک خازن برای راه اندازی کمپرسور مورد استفاده قرار میگیرد ظرفیت این خازنها در کولرهای مختلف متفاوت است.

قسمت مکانیکی 


اجزای مکانیکی کولر گازی با اندکی تفاوت ، درست مثل قطعات مکانیکی یخچال می باشد از آن جمله می توان به قطعاتی مانند کمپرسور کندانسور (رادیاتور) ، اواپراتور ، درایر ، پروانه اواپراتور ، لوله مویین ( کاپیلاری ) ، سینی زیر کولر ، خروجی هوا اشاره کرد. در کمپرسور کولرهای گازی دو مکانیسم بکار گرفته شده است. نوعی از این کمپرسورها از پیستون و میل لنگ طراحی نمودهاند. اما نوع دیگری از کمپرسورها فاقد میل لنگ و پیستون بوده وروتور در حال چرخش (به واسطه فرم خاص) گاز را از مسیر ورودی مکیده و آن را وارد لوله رفت می سازد.

این نوع کمپرسورها را کمپرسورهای دورانی می نامند. در کولرهای گازی از دوپروانه استفاده می شود که عموما بر روی یک محور اصلی سوار شدهاند. یکی از پروانه ها هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن کندانسور ، گرما به محیط خارجی منزل یا محل کار می راند، پروانه دوم که به قسمت جلوی موتور فن متصل است هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن به اواپراتور ، سرما را به محیط وارد می سازد.

در کولرهای دو تکه ، کمپرسور و کندانسور در واحدی به نام یونیت خارجی تعبیه شده اند. این واحد در خارج از ساختمان نصب می شود. واحد تبخیر یا اواپراتور و شیر انبساط نیز در یک واحد بنام یونیت داخلی تعبیه شده اند. کولرهای دو تکه عموما دارای دستگاه کنترل از راه دور می باشند. هوا در جهت ورود به محیط منزل یا محل کار از دریچه مخصوصی که به خروجی هوا معروف است می گذرد. به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار و موارد مشابه به داخل محیط منزل یا محل کار ، پشت خروجی هوا سیمی یا اسفنجی تعبیه می شود .

آموزش نصب و تعمیرات انواع کولر گازی

گاهی ممکن است بر اثر عدم تنظیم ترموستات و یا ازدیاد گاز شارژ شده اواپراتور و یا قسمتی از لوله برگشتی برفک یا یخ ها ذوب شوند و در نتیجه آب از جدارهای کولر سر ریز کند. برای پیشگیری از این مشکل ترتیبی اتخاذ شده است که در صورت بروز حالت فوق ، آب به خارج از کولر هدایت شود. این وظیفه بر عهده سینی زیر کولر است. در گوشهای از سینی ، لوله مخصوصی تعبیه شده که این آبها از آن خارج میشود. برای جلوگیری از ریزش آب ، عموما به لوله مذکور شیلنگی متصل میشود و با قرار دادن آن بر روی سطح زمین از پراکنده شدن ذرات آب در محیط جلوگیری می شود.

چگونگی ایجاد سرما در بسیاری از وسایل سرما ساز مانند کولر ، یخچال ، آب سرد کن و … مشابه است، در کولر گازی، همانند یخچال، از تبدیل گاز به مایع بوسیله افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما که در اثر تبدیل مایع به گاز ایجاد می شود. برای رسیدن به هدف مورد نظر (خنک نمودن محیط) استفاده می کنند. تنها تفاوت را می توان در خنک کردن کندانسور ( رادیاتور ) دانست که در کولر گازی به وسیله هوای دمیده شده بر روی آن گرمای لازم گرفته میشود. در حالی که در یخچال برای داشتن هوای خنک از دمیدن هوا بر روی اواپراتور استفاده می گردد.

پیشنهاد می شود: ۴ عیب مهم داکت اسپلیت و روش رفع آن ها

اسپلیت داکت مکانیزم کار این دستگاه مشابه کولر های گازی می باشد. اما مزایایی که به همراه دارد باعث شده است تا گزینه اول مهندسینی باشند که می خواهند از سیستم های اسپلیت استفاده کنند. شکل یونیت داخلی این سیستم به گونه ای است که می تواند در سقف کاذب قرار گیرد. این موضوع از آنجا اهمیت می یابد که امروزه هر متر و فضای واحد مسکونی دارای ارزش بالایی بوده و استفاده غیر لازم از این فضا جز یک ضرر اقتصادی عظیم چیز دیگری نمی باشد.

با استفاده از این سیستم و تعبیه آن در سقف کاذب، قابلیت کانال کشی و تعبیه دریچه های خروجی به تعداد لازم امکان پذیر می باشد. به عنوان مثال می توان یونیت داخلی این دستگاه را در سقف کاذب قسمت وروی آپارتمان نصب کرد و سپس برای انتقال جر یان هوا به طرف اتاق خواب ها و همینطور سالن پذیرایی، می توان از کانال کشی استفاده کرد.

تعمیر و نگهداری کولر گازی 

تعمیر و نگهداری آسان نیز از مزایای خاص این دستگاه می باشد. لازم به ذکر است که بازده بالای سرمائی و بطور مجزا استفاده کردن هر سیستم در هر واحد نیز، از دیگر محاسن این سیستم بوده که در گروه سیستم های اسپلیت مشترک می باشد. امکان نصب کویل آب گرم امتیاز ویژه و منحصر به فرد این نوع اسپلیت (کولر گازی) می باشد. زیرا در انواع دیگر اسپلیت برای گرمایش تنها می توان از جریان برق استفاده کرد.( در این حالت سیکل تبرید برعکس شده و این بار تبادل حرارت ایجاده شده منجر به گرمایش می گردد.

ولی در اینگونه اسپلیت علاوه بر اینکه می توان از آن جریان برای گرمایش استفاده کرد، می توان با اضافه کردن یک کوئل اب گرم و جریان آب گرم در آن (آبگرم موتورخانه و یا پکیج آب گرم) گرمایش را در زمستان بدون هزینه برق اضافی تامین کرد و نیازی به استفاده از شوفاژ و لوله کشی مربوط به آن نیست. انواع مختلف شامل مدلهای سرما زا، سرما زائی با پمپ الکتریکی، مشعل گازی و پمپ گرمایی با کویل های خنک کننده است.

مبدل گرمایی این دستگاه یک محفظه بزرگ مکش دارد که توانایی هوای ورودی را در تنظیم سریع با درجه حرارت محیط داخل افزایش می دهد. خروجی یک جریان هوای یکنواخت و جامع است که zone Dead را حذف می کند و عملکرد گرما زایی و سرما زایی را در حالی انجام می دهد که تیغه های ذوزنقه ای، هوا را به طور مورب می برند. تا مقاومت هوا را کاهش دهند، و این باعث کاهش صدا و افزایش بهره وری می شود. برای نگهداری آسان تر، دستگاه یک فیلتر هوای قابل شستشوی کربن و آنتی باکتری دارد.

سرویس کندانسور اسپیلت کولر گازی

کندانسور کولر گازی از نوع هوائی می باشد که به وسیله فن خنک می شود و با جابجائی هوا تبادل حرارتی سریعتر انجام می شود.هنگامی که کندانسور کولر سرویس نشود تبادل حرارتی انجام نشده و کمپرسور دستگاه صدمه می بیند ،در مواردی نیز منجر به سوختن کمپرسور و متحمل شدن مخارج زیادی می شود.

نظافت کندانسور معمولا در سال یکبار و آنهم اوا فصل گرما انجام می شود. قابل ذکر است اینکار حتما توسط سرویسکار مجاز انجام شود زیرا امکان صدمه دیدن برد الکترونیک ،موتور فن کندانسور و در نتیجه اتصالی کولر گازی می شود. در ضمن پره های آلومینیموی کندانسور ممکن است حالت خود را از دست بدهد و عملکرد دستگاه را دچار اختلال کند. اکثر مردم نگران مصرف برق کولرهای گازی می باشند اما لازم بذکر است:
تمیز بودن کندانسور کولر گازی به لحاظ عبور جریان هوا تا میزان زیادی از جریان برق مصرفی کولر می کاهد.

فریون ۴۰۷

این مبرد نیز از گروه گازهای غیر مخرب و بی خطر برای لایه ازن می باشد ODP.آن صفر است و ترکیبی از سه گاز R134a ، R125 و R32 فشاری شبیه به R22 است. فشار عملیاتی آن در مقایسه با ماده سرمازای R22 در حدود ده درصد بیشتر است. روغن های سازگار با مبرد از نوع معدنی ،الکل بنزن و پلی استر می باشد. در صورتی که سیستمی با مبرد R22 کار می کند بخواهید با ماده سرما زا R407C جایگزین کنید.

بخاطر سازگاری نداشتن با یکدیگر و لزوم تعویض و تغییر برخی از اجزاء سیستم و نیز لزوم تعویض روغن کمپرسور زمان بر و از لحاظ فنی مشکل ساز خواهد بود. مشکل عمده ای که وجود دارد باقی ماندن مقداری از روغن قبلی در شکاف ها و بین قطعات ریز و درونی سیستم که با تخلیه و وکیوم نیز خارج نمی شوند، می باشد و در آینده منجر به بروز عیب در سیستم و کاهش کارائی و سرما سازی می گردد.

طرز کار سیستم نوفراست (بدون برفک) Frost No

در سیستم نوفراست ( بدون برفک) برفک وجود ندارد. در این سیستم اواپراتور دارای یک فن است و با این فن هوای سرد داخلی به گردش در می آید.هوا توسط فن در اطراف اواپراتور به گردش در آمده ،سرد شده و مقداری از رطوبت موجود در آن یخ زده و به اواپراتور می چسبد.سپس این هوای خشک و سرد داخل کابین شده و مواد غذائی را سرد می کند و اگر رطوبت یا برفک روی مواد غذائی باشد به خود می گیرد و بسته
های غذا هم خوش منظر شده و نیز برداشتن و جابجائی آنها آسانتر است.

برای جلوگیری از گرفتن (مسدود)پره های اواپراتور و عبور آسان هوا و از بین بردن برفکها، برفک های اواپراتور را معمولا” به وسیله هیتر که در کنار و در بین لوله های اواپراتور کار گذاشته شده ،آب می کنند. برای انتقال آب برفک ها از داخل یخچال،در زیر اواپراتور یک سینی قرار می دهند. در
برخی از سیستم ها در زیر این سینی،ناودان قرار داده و آب برفکها از این راه یا سینی یا لوله به درون ظرفی که بر روی کمپرسور (برای خنک شدن ) یا کنار کندانسور قرار دارد،می ریزد.

چون امکان مسدود شده ناودان، لوله و یا سینی (بعلت یخ زدگی) وجود دارد،برای گرم کردن آنها و ذوب برفکها از هیتر استفاده شده است. گرمای کمپرسور و کندانسور بعلاوه گرمای مقاومت الکتریکی سیستم در زمان روشن بودن دستگاه اب را ایجاد می کند.

قطعات تشکیل دهنده سیستم نوفراست عبارتند از:

 • تایمر
 • ترمودیسک
 • فیوز
 • هیتر
 • اواپراتور
 • هیتر زیر سینی
 • فن اواپراتور
 • فن کندانسور.

آموزش نصب و تعمیرات انواع کولر گازی در کرج

اگر شما عزیزان قصد دارید تا در زمینه نصب و تعمیر انواع دستگاه های تهویه مطبوع و کولر گازی فعالیت و شروع به کار کنید، به اطلاع می رساند که فروشگاه و مرکز کولر گازی و اسپلیت کرج تهویه برای آموزش نصب و تعمیر انواع کولر گازی در کرج و تهران در خدمت شما می باشد. در این مرکز می توانید تمامی اصول تعمیر و نصب انواع کولر گازی را یاد گرفته و به یک متخصص حرفه ای تبدیل شوید.

 • آموزش نصب و تعمیر کولر گازی جنرال
 • آموزش نصب و تعمیر کولر گازی اجنرال
 • آموزش نصب و تعمیر کولر گازی گری
 • آموزش نصب و تعمیر کولر گازی گرین
 • آموزش نصب و تعمیر کولر گازی تراست
 • آموزش نصب و تعمیر کولر گازی ال جی
 • آموزش نصب و تعمیر کولر گازی هیتاچی
 • آموزش نصب و تعمیر کولر گازی مدیا
 • آموزش نصب و تعمیر کولر گازی سامسونگ
 • آموزش نصب و تعمیر کولر گازی تی سی ال
 • آموزش نصب و تعمیر کولر گازی توشیبا
 • و غیره.
تماس مستقیم