مبرد چیست؟

قیمت-خرید-و-فروش-مبرد-و-گاز-کولر-گازی-و-تاریخچه-آن

مبرد چیست؟

مقدمه

همانطور که می دانید کولر گازی و اسپلیت با استفاده از تبرید یک گاز کار می کند. اما سال هاست که بحث آسیب رسان بودن بعضی از مبرد ها برای محیط زیست مطرح شده است. در سال های اخیر بحث های زیادی در زمینه مبرد های جدید، جایگزینی مبرد های قدیمی، کاربردها و مزایا و معایب هر کدام صورت گرفته است. به نظر می رسد در کشور ما و به خصوص در بین جامعه مهندسین مشاور و پیمانکاران هنوز اطلاعات و توافقات بین المللی در این زمینه به خوبی تدوین و ارائه نشده است. به همین دلیل بعضا شاهد انتخاب نادرست مبرد ها و اصرار بر استفاده از آنها توسط بعضی از مهندسین هستیم. در این مقاله برخی اطلاعات لازم در مورد مبرد ها، تاریخچه آنها ارائه می شود. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت خرید مبرد کولر گازی در کرج و سراسر کشور با ما در تماس باشید.

پیشنهاد می شود: خرید انواع مبرد و گاز کولر گازی

مبرد چیست؟

در پایان هزاره دوم میلادی تعداد زیادی لیست توسط مراجع مختلف منتشر گردید که نشان دهنده برترین های قرن بیستم در زمینه های مختلف بودند. در این لیست پس از پرواز، سفر به فضا و کامپیوتر ها، سرمایش جزو ده اختراع برتر این قرن قرار گرفته بود. دلیل این امر این است که بدون سرمایش، نگهداری غذا؛ ساخت آسمان خراش ها، تجهیزات و ساختمان های مدرن پزشکی و انجام بسیاری از فرایند های صنعتی امکان پذیر نبود.

فرهنگ لغات Webster واژه Refrigerant ( معدل انگبسی مبرد ) را چنین معنا می کند: «ماده ای که در یک سیکل تبرید و یا به صورت مستقیم نظیر یخ برای ایجاد سرما به کار می رود» | استاندارد 34 ASHRAE بیش از صد مبرد مختلف را به همراه نام گذاری و طبقه بندی آن ها بر شمرده است. هر چند که بسیاری از آنها در سیستم های سرمایش معمول استفاده چندانی ندارد.

تاریخچه 

در خصوص تاریخچه کبرد کولر گازی باید بگوییم که تاریخ استفاده از سرمایش مکانیکی به اواسط قرن نوزدهم میلادی بر می گردد. اولین ماشین سرمایش مکانیکی توسط ژاکوب پر کینر در سال ۱۸۳۴ ساخته شد. در این ماشین از اتر به عنوان مبرد در یک سیکل تراکمی – تبخیری استفاده شده بود. در سال ۱۸۶۶ دی اکسید کربن و در سال ۱۸۷۳ آمونیاک بدین منظور استفاده شد. استفاده از این سیستم ها تنها محدود به فرآیند های آزمایشگاهی و بعضا صنعتی می شد. نگهداری محصولات غذایی در این دوره توسط قالب های محصولات غذایی در این دوره توسط قالب های بزرگ یخ که در زمستان جمع آوری با تولید می شد، انجام می گرفت.

در ابتدای قرن بیستم سیکل تبرید برای تهویه مطبوع و سرمایش ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفت. ساختمان Milar در سن آنتونیوتگزاس نخستین ساختمانی بود که به طور کامل مجهز به سیستم تهویه مطبوع شد. در سال ۱۹۲۶ توماس میدگلی اولین مبرد CFC یعنی ۱۹۲۶ را مورد استفاده قرار داد. اولین چیلر سانتریفوژ برای مصارف سرمایش صنعتی و تهویه مطبوع توسط ویلیس کریر در سال ۱۹۳۱ ساخته شد. بعضی از مبردها بنا به دلایلی که بعدا گفته خواهد شد، بیش از بقیه مورد استفاده قرار گرفتند از جمله 22-FC-12 ، HCFC و CFC11.

در اواسط دهه هفتاد میلادی نگرانی دانشمندان از نازک شدن لایه ازن و عوارض ناشی از آن مطرح شد و مبرد های CFC و GCFC به عنوان یکی از عوامل این موضوع شناخته شدند. بحث ها و بررسی ها منجر به تصویب پروتکل مونترال در سال ۱۹۸۷ گردید. که به موجب آن لازم است طی برنامه ای زمان بندی شده تمام مبردهای CFC و HCFC از برنامه تولید و استفاده خارج شده و مواد دیگری جایگزین آن ها شوند .

انواع مبرد ها

در دهه ۹۰ میلادی بحث گرم شدن هوای زمین مجددا استفاده از مبرد ها را مورد انتقاد جدی قرار داد. چرا که دستگاه های سرمایش و تهویه مطبوع مصرف کنندگان عمده انرژی می باشند. در ایالات متحده حدود ۳۵ درصد مصرف انرژی، مربوط به مصارف انرژی ساختمان ها از جمله سرمایش و تهویه مطبوع است. همچنین بسیاری از مبردها خود گاز های گلخانه ای می باشند. بدین ترتیب این مواد در دهه های اخیر همیشه موضوع بحث و بررسی بوده اند. اما انواع مبردها کدام هستند؟

مبرد کولرگازی ها به طور کلی در دو دسته قابل شناسایی می باشند:

  • کلرو فلوئور و کربن ها ( CFC’ s )
  • هیدرو کلرو فلوئور و کربن ها (HCFCs)

کلرو فلوئور و کربن ها

رایج ترین مبرد های این گروه موارد زیر می باشد:

  • R-11
  • R-12
  • R-13
  • R-14
  • و غیره.

جالب است بدانید که تا اواسط دهه هشتاد میلادی استفاده از آنها در سراسر دنیا معمول بود. اما به موجب پروتکل مونترال استفاده و تولید آنها از سال ۱۹۹۵ در کشور های توسعه یافته متوقف شده و در کشور های در حال توسعه نیز طبق برنامه و به تدریج جمع آوری خواهند شد. استفاده از کلروفلوئوروکربن ها با تمام انواع کمپرسور ها و در سیکل تراکمی – تبخیری امکان پذیر است. راندمان و ایمنی بالا و غیر قابل اشتعال بودن از خواص مثبت آنها است. متاسفانه این مبردها صدمات جبران ناپذیری را به لایه ازن وارد می کنند .

هیدروکلروفلوئوروکربن ها

هیدروکلروفلوئوروکربن ها نوع دیگر از انوع گاز کولر گازی می باشد. 22-R که پر استفاده ترین مبرد می باشد، در این گروه قرار می گیرد. این مبردها در سیکل های تراکمی – تبخیری و با تمام انواع کمپرسور ها قابل استفاده هستند. مانند مبردهای CFC برنامه برای ممنوعیت استفاده از آنها در تمام کشور ها در حال انجام است.

کرج تهویه

امیدواریم که از مطالعه مقاله انواع مبرد ها و گاز اسپلیت و تارخچه مبرد لذت برده باشید. همچنین می توانید برای خرید انواع قطعات کولر گازی و اسپلیت در کرج با ما در تماس باشید.: شماره تماس: 09123615263 . دیگر خدمات گروه کرج تهویه عبارتند از:

  • خرید و فروش کولر گازی در کرج
  • فروش قطعات کولر گازی
  • تعمیر کولر گازی و اسپلیت
  • نصب کولر گازی
  • خرید و فروش انواع مبرد با بهترین قیمت
  • راه اندازه انواع کولر گازی در کرج
  • سرویس سالیانه کولر گازی در کرج
  • و غیره .
تماس مستقیم