علت کار نکردن فن کولر گازی

علت-کار-نکردن-فن-کولر-گازی

علت کار نکردن فن کولر گازی

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی علت های کار نکردن فن کولر گازی بپردازیم. فن کولر گازی و اسپلیت از مهم ترین قطعات موجود در کولر ها می باشند. این فن به کمک یک موتور که موتور فن نامیده می شود کار می کند. بنابراین در صورتی که موتور فن دچار مشکل شود، ممکن است عملکرد کلی کولر با مشکل مواجه شود. اما اجازه دهید به بررسی علت های کار نکردن فن بپردازیم.

علت کار نکردن فن کولر گازی 

از مهم ترین موارد خراب شدن فن کولر گازی عبارتند از:

 • خرابی خازن
 • موتور فن دوال شفت
 • موتور فن
 • بورد رله
 • ترمیستور
 • موتور دمنده
 • ترموستات
 • ترموستات کنترل دما
 • برد کنتور اصلی
 • و غیره.

خرابی خازن

سوختگی خازن یکی از علل ساده اما مهم در کار نکردن فن کولر گازی می باشد. در صورت هرگونه مشکلی در این قطعه که از طریق پایه های الکتریکی به کمپرسور متصل است، فن کار نخواهد کرد. بررسی خرابی در خازن به کمک یک مولتی متر میسر است.

موتور فن دوال شفت

یکی از علت های کار نکردن فن کولر گازی، می تواند وجود اشکال در موتور فن دوال شفت باشد. در موتور فن گردشی، دو پروانه وجود دارد که هر کدام از آن ها در دو سوی موتور قرار گرفته اند. موتور فن دوال شفت به بیرینگ هایی مجهز هستند که طی گذشت زمان و در استفاده های مکرر، شل، ساییده و یا خمیده می شوند. برای تشخیص خرابی این قسمت، می بایست شفت موتور را بچرخانید و تکان دهید. در صورتی که شفت ها شل بوده و یا در چرخیدن مشکل داشتند، می بایست موتور فن را تعویض نمایید.

موتور فن

وجود ایراد در موتور فن هم می تواند یکی از علل کار نکردن فن کولر گازی باشد. برای بررسی این قسمت می بایست پروانه را با دست بچرخانید. توجه داشته باشید که پروانه باید توانایی آزاد چرخیدن را داشته باشد. در غیر این صورت احتمالا بیرینگ های موتور ساییده شده اند. همانطور که در بالا گفته شد، در صورت ساییده شدن بیرینگ ها، می بایست موتور را تعویض نمایید.

اما اگر تیغه ها به راحتی چرخیدند، می بایست جریان برق به موتور فن را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه مشکلی در اتصال برق به این قسمت وجود نداشت، احتمال خراب بودن موتور قوت می گیرد که در این حالت می بایست اقدام به تعویض آن نمایید.

برد کنترل اصلی

ولتاژ کلیه اجزای سیستم تهویه مطبوع به کمک این قطعه تامین می شود. چنانچه مشکلی در این قطعه وجود داشته باشد، کمپرسور نمی تواند جریان برق دریافت نماید. البته می بایست پیش از تعویض این قطعه، قطعات دیگر را بررسی کنید تا هزینه ی بیهوده ای را بابت تعویض برد کنترل متحمل نشوید.

ترموستات

اگر ترموستات که وظیفه ی رصد هوا را دارد، دچار مشکل شود، می تواند به کار نکردن فن کولر گازی بیانجامد. این قطعه با بررسی دمای هوا، کلید جریان برق و کمپرسور را قطع و وصل می کند. در صورتی که این قطعه خراب باشد، فن کولر گازی کار نخواهد کرد. برای بررسی ترموستات می بایست سیستم تهویه هوا را برای سرد سازی محیط تنظیم نمایید و آن را روشن کنید. اکنون به کمک یک مولتی متر، از ورود جریان برق به این قسمت اطمینان حاصل کنید. در صورت نبود جریان ورودی برق، باید نسبت به تعویض ترموستات اقدام نمایید.

ترموستات کنترل دما

اگر ترموستات کنترل دما دچار مشکل شود، می تواند سبب کار نکردن فن کولر گازی شود. این قطعه به رله های تماسی الکترونیکی مجهز هستند که ممکن است طی زمان، بسوزند. چنانچه رله های تماسی سوخته باشند، ترموستات به درستی کار نخواهد کرد. به منظور بررسی این قسمت می بایست به کارکردن کمپرسور و فن توجه کنید.

حین کار کمپرسور، فن موتور هم باید کار کند. در غیر این صورت، می بایست موتور فن و یا خازن موتور آن را بررسی کنید. اگر هر دو قطعه، یعنی کمپرسور و موتور فن کار نکنند، نوبت به بررسی برق ترموستات کنترل دما می رسد که باید این کار را به کمک مولتی متر انجام دهید. در صورتی که جریان برقی به این قسمت وارد نمی شد، میباست ترموستات را تعویض نمایید.

پیشنهاد می شود: تعمیر انواع کولر گازی و اسپلیت

سوییچ چند وضعیتی

این قطعه با تغییر جریا برق ورودی به فن هوادهی کولر، سرعت چرخش و هوادهی فن کولر را تنظیم و کنترل می کند. سوییچ چند‌ وضعیتی جریان برق را به سوی فن هدایت خواهد کرد. لذا برای تست وضعیت این سوئیچ، لازم است تا آن را در حالت های مختلف بورد کنترلی سیستم تهویه مطبوع، بررسی نمایید.

ترمیستور

این قطعه دمای اتاق را بررسی کرده و تشخیص می دهد. ترمیستور که به برد کنترل متصل می باشد، در صورت خرابی منجر به کار نکردن فن کولر گازی می شود. برای تست این قطعه، می بایست از یک مولتی متر استفاده کنید که در صورت نبود جریان برق در این قطعه، تعویض ترمیستور راه حل مشکل کار نکردن فن کولر گازی خواهد بود.

موتور دمنده

اگر موتور دمنده سوخته و یا معیوب باشد، منجر به کار نکردن فن کولر گازی می شود. برای تشخیص سلامت موتور دمنده، باید تست را از تیغه های فن آغاز نمایید. چنانچه پروانه ها نتوانند آزادانه بچرخند، می بایست موتور دمنده را تعویض کنید. در مرحله ی بعدی باید جریان برق ورودی به این قطعه را بررسی نمایید. اگر جریان برق، برقرار بود اما موتور کار نمی کرد، موتور دمنده ی سالمی را جایگزین آن کنید.

سوییچ چرخشی

با چرخش این قطعه، موتور فن کار می کند. کونتاکت ‌های الکتریکی که درون این سوئیچ ها قرار گرفته اند، به مرور زمان ذوب می شوند که در این حالت سبب از بین رفتن رسانایی می شوند. به کمک یک مولتی متر از وجود جریان برق در این قطعه اطمینان حاصل نمایید. در صورت خرابی، این قطعه باید تعویض شود.

برد رله

این قطعه وظیفه ی تامین ولتاژ تعداد زیادی از اجزای سیستم تهویه مطبوع را تامین می کند که یکی از این قطعات موتور فن می باشد. اگر این قطعه به درستی کار نکند، می تواند به یکی از علل کار نکردن فن کولر گازی تبدیل شود. اما بهتر است قبل از تعویض بورد رله، می بایست ابتدا از سالم بودن سایر قطعات اطمینان حاصل کنید، چرا که اغلب در این مورد دچار اشتباه می شویم. پس پیش از تعویض این قطعه، لازم است تا خازن موتور فن و یا خود فن را مورد بررسی قرار دهید.

پیشنهاد می شود: خرید موتور فن کولر گازی اجنرال

کرج تهویه

فروشگاه کولر گازی و تعمیرات کولر گازی کرج تهویه با بیش از ۳۰ سال تجربه موفق در زمینه ارائه خدمات کولر گازی و اسپلیت در خدمت شما می باشد. در این مقاله به معرفی انواع دلایل و علت کار نکردن فن کولر گازی پرداختیم. اما اگر به هر دلیلی فن دستگاه با مشکل مواجه شده باشد، می بایست در اولین فرصت نسبت به تعمیر فن اقدام کنید. برای بهره مند شدن از بهترین خدمات تعمیرات اسپلیت با قیمت مناسب می توانید با ما در تماس باشید:

 • تعمیر موتور فن کولر گازی در کرج
 • تعمیر فن کولر گازی جنرال
 • تعمیر فن کولر گازی اجنرال
 • تعمیر فن کولر گازی ال جی
 • تعمیر فن کولر گازی گری
 • تعمیر فن کولر گازی مدیا
 • و غیره.

تلفن تماس: 

۰۹۱۲۳۶۱۵۲۶۳

۰۲۶۳۲۲۲۲۴۲۲

 

تماس مستقیم