فن کویل چیست؟ و چگونه کار می کند؟

فن-کویل-چیست

فن کویل چیست؟ و چگونه کار می کند؟

در این مقاله قصد داریم تا در خصوص انواع Fan Coil و کاربرد آن بپردازیم. ضمن کسب اطلاع در پاسخ به سوال فن کویل چیست؟ و چگونه کار می کند؟ در آخر می توانید از خدمات متنوعی همچون خرید ، فروش ، تعمیر و سرویس انواع برند های فن کویل ( کاستی یک و چهار طرفه ، دیواری ، سقفی ، کانالی و غیره ) با بهترین قیمت بهره مند شوید. با ما در ادامه همراه باشید.

امروزه تجهیزات حرارتی و برودتی مختلفی تولید شده که هر کدام کارایی خاصی دارد. با توجه به سیستم لوله کشی ساختمان و سیم کشی ساختمان یا وضعیت هر ملک می توان یک وسیله مناسب گرمایشی و سرمایشی را در بنا نصب کرد. فن کوئل یکی از همین تجهیزات کاربردی است که در بسیاری از ساختمان های اداری- تجاری و مسکونی نصب شده و کارایی متفاوتی از دیگر وسایل گرمایشی و سرمایشی دارد.

فن کویل چیست؟ و چگونه کار می کند؟

فن کوئل آخرین بخشی از یک سیستم تهویه مطبوع است که به صورت مستقیم در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه شامل یک فن دمنده و یک مبدل حرارتی (کویل) سرد و گرم است تا عمل انتقال حرارت و تهویه هوا را به صورت جابجایی اجباری انجام دهد. به هر کوئل دو لوله متصل می شود که یکی لوله ورود آب گرم از بویلر در زمستان یا لوله ورود آب سرد چیلر در تابستان و دیگری لوله مخصوص برگشت آب به موتور خانه مرکزی است.

فن کویل ها می توانند هم به صورت دستی توسط سوئیچ خاموش/روشن و هم از طریق ترموستات کنترل شوند و به دلیل سادگی و انعطاف پذیری در نصب و راه اندازی، می توانند نسبت به دیگر سیستم های HVAC مشابه، اقتصادی و کاربردی تر باشند. در پاسخ به سوال فن کوئل چیست؟ و چگونه کار می کند؟ می توان گفت: این وسیله نوعی مبدل چند منظوره است که سرما و گرمای محیط را فراهم می کند. این دستگاه یک مبدل گرمایشی بسیار قوی است که به همراه فن تبدیل به مبدل سرمایشی کار آمدی می شود. این مجموعه در فصول سرد، هوای گرم را وارد فضا کرده و در فصول سرد نیز با دمیدن هوای خنک، دمای محیط را متعادل می کند. به طور معمول انواع فن کوئل به کانال متصل نمی شوند و هوا را مستقیما وارد فضا می کنند.

فن کویل چگونه کار می کند؟

فن کویل های تهویه مطبوع با موتورهای کوچک کار می کنند. موتور قطب ‌سایه ای یا خازن عموما با حفاظت از بار ذاتی شروع می کنند. توان عملیاتی موتور های مذکور حتی در صورت تنظیم سرعت در بیشترین حالت به ندرت از ۳۰۰ وات فراتر می رود. همچنین جریان نیز در سیم پیچ های مذکور از ۲.۵ آمپر بیشتر نمی شود. تقریبا اکثر این موتور ها ۱۲۰ ولت، تک فاز و ۲۰ هرتزی هستند. این موتورها معمولا سه سرعت فن و یک موقعیت آف را ایجاد می کنند.

اجزای تشکیل دهنده ی Fan Coil

فن کوئل به طور کلی از اجزای مختلفی تشکیل شده است. می توان اذعان داشت که عملکرد کلی و نهایی دستگاه در نتیجه صحت کارکرد و عملکرد سیستم وار این اجزا می باشد. این اجزا عبارتند از:

 • کویل های گرمایش و سرمایش
 •  فن
 • فیلتر هوای با قابلیت تعویض و شستشو
 • شیر های فلکه و هوا گیری.

کنترل درجه حرارت توسط ترموستات، مقدار رطوبت توسط هیومیدستات، مقدار هوا توسط فن و مقدار هوای تازه به روش های متداول انجام می ‌شود. استفاده از هوای تازه نیازمند تنظیم درجه حرارت آن تا دمای اتاق است تا در صورت خاموش بودن فن کویل، افراد احساس عدم آسایش نکنند و فیلتر، از نوع فیلتر خشک بوده که قابل شستشو است.

انواع فن کویل

امروزه فن کویل ها از نظر محل نصب در اشکال و طرح های مختلفی ساخته می شوند که عموما عبارتند از:

 1. فن کویل سقفی توکار
 2. فن کویل سقفی زمینی
 3. فن کویل دیواری
 4. فن کویل کانالی
 5. فن کویل کاستی یک طرفه
 6. فن کویل کاستی چهار طرفه.

فن کویل سقفی توکار  یکی از انواع پرکاربرد است. از ویژگی های این مدل داشتن فیلتر قابل شستشو، تعمیر و نگهداری آسان و مهمتر از همه صدای کم است. فن کویل سقفی زمینی نوعی دیگر است که در انواع بالازن و یا روبرو زن ارائه می شود و بسته به نوع کاربری می تواند به صورت روکار، در سقف یا زمین نصب شود.

فن کویل دیواری از انواع پرکاربرد دیگری است که در مکان هایی که از سرمایش مرکزی استفاده می کنند به جای اسپلیت یونیت ها استفاده می شود. فن کویل کاستی که نوعی پر طرفدار است و به واسطه نصب و اجرای آسان و همچنین پوشش همه جهات در نوع چهار طرفه آن به میزان زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.

پیشنهاد می شود: تعمیر و سرویس انواع دستگاه های تهویه مطبوع

فن کویل زمینی

انواع دستگاه های ایستاده یا زمینی برای تامین سرمایش و گرمایش ساختمان تولید شده که با توجه به فضا کاربرد بیشتری دارد. در مناطقی که فضای کافی برای نصب فن کویل در گوشه ای از اتاق وجود داشته باشد می توان از نوع زمینی استفاده کرد. هوا دهی این دستگاه به سمت بالا بوده و تنظیمات هوادهی با نوع سقفی متفاوت است. معمولا در مراکز آموزشی، بیمارستان ها و ساختمان هایی که امکان شکافتن سقف برای نصب فن کویل نیست، این دستگاه استفاده می شود. این نوع بیشتر برای موارد زیر مناسب می باشد:

 • مدارس
 • مجتمع های مسکونی
 • و غیره.

فن کویل سقفی

این وسیله از تاسیسات ساختمانی دو منظوره است که در سقف کاذب و یا زیر سقف نصب می شود. سیستم هوا دهی فن کویل سقفی از دریجه جلویی و به صورت افقی است. فن کویل هایی که در سقف کار می شوند به صورت روکار و در معرض دید قرار دارند را به نام فن کویل سقفی کابینی یا توکار هم می شناسند. این وسیله برای نصب در ساختمان های مسکونی مناسب تر است و موقع کارکرد، صدای بسیار پایینی از فن ها شنیده می شود. قیمت فن کویل نسبتا مناسب است و از لوازم گرمایشی و سرمایشی محبوب در بین خانواده ها است. موارد مصرف این نوع عبارتند از:

 • ادارات
 • دانشگاه ها
 • مکان هایی با فضای کوچک .

پیشنهاد می شود: علت کار نکردن فن کولر گازی 

 • کانالی

این وسیله برای توزیع هوا بسیار کارامد است و می تواند به صورت یکسان هوای گرم یا سرد را به تمام نقاط اتاق هدایت کند. یک دستگاه فن کویل چیست؟ یکی از تجهیزات کاربردی فن کویل کانالی است که می تواند اتاق ها را با استفاده از کانال های مجزا تحت پوشش قرار دهد. تنظیم سرعت پرتاب هوا در خروجی کانال ، دمای هوا و اندازه دریچه ها باید مطابق با حجم اتاق باشد تا کارایی فن کویل بیشتر شود.

کانالی پرفشار

این دستگاه مناسب ساختمان های مسکونی نیست و موقع کارکرد صدای زیادی را ایجاد می کند. علت صدای زیاد فن ها، حجم زیاد هوا در مقایسه با انواع دیگر است. بیشترین استفاده از فن کویل کانالی پر فشار در لابی ها، راهرو های ساختمان های تجاری، درب ورودی فروشگاه ها و …. فضاهایی با ارتفاع زیاد سقف است. این دستگاه نیز از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی سقفی است و هوا دهی آن با حجم بیشتر و پرتاب قوی تر به سمت جلو انجام می شود.

کاستی یک طرفه و چهار طرفه

این نوع فن کویل به دلیل قابلیتی که در نصب در ارتفاع های کم و زیاد به خصوص در سقف های کاذب دارد، نوعی محبوب است. فن کویل کاستی یک طرفه به دلیل پرتاب باد در یک طرف معمولا در سمت خاصی از هر اتاق نصب می شود. همچنین فن کوئل کاستی چهار طرفه به دلیل پرتاب باد در هر چهار جهت، بسیار محبوب و پر فروش است. همچنین از دیگر ویژگی های فن کویل کاستی چهار طرفه می توان به نصب آسان و سریع آن اشاره کرد.

مزایا و معایب Fan Coil

طبیعتا مانند هر دستگاه تهویه مطبوع دیگر ، فن کویل نیز دارای مزایا و معایبی می باشد. این دستگاه از دو بخش کویل و فن دمنده هوا تشکیل شده است. برای چرخش آب سرد درون کویل معمولا از چیلر استفاده می شود و هوای خنک از عبور روی کویل ایجاد می شود. برای تامین گرمای محیط در زمستان نیز آب گرم درون کویل که به طور معمول از پکیج یا موتورخانه تامین می شود، نقش دارد. با توجه به تنظیمات گرمایشی و سرمایشی دو گانه در این دستگاه ، مزایای زیادی را می توان برای فن کویل در نظر گرفت. اما به طور کلی از مهم ترین مزایای فن کوئل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایا

 • تولید در حجم کوچک
 • جایگزین تجهیزات گرمایش و سرمایشی مرکزی
 • عدم نیاز به فضای خیلی بزرگ برای تجهیزات
 • عدم نیاز به کانال کشی
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • سادگی سیم کشی و برق کشی
 • نصب آسان
 • و غیره.

معایب

 • نگهداری از سیستم فن کویل در مقایسه با سیستم های تمام هوا اندکی تخصصی تر است.
 • در برخی از موارد لازم است تا برای خروج هوا در مناطق داخلی، نیاز به کانال جداگانه باشد.

پیشنهاد می شود: معرفی اجزا و قطعات کولر گازی

سیم کشی فن کویل

در سیم کشی فن کویل ها باید دقت داشت که از ممکن است استراتژی ها و روش های مورد استفاده مشابه با مدار های روشنایی نباشد. زیرا سیم کشی این دستگاه ها خود دستورالعملی مجزا دارد. این دستورالعمل ها به کنترل کننده یا اپراتور پنل کلی ساختمان این اجازه را می دهد تا در ساعات مورد نظر، از یک نقطه تمامی دستگاه ها را خاموش کند. این مورد به خصوص در ساختمان هایی که نیاز به فعالیت ۲۴ ساعته دستگاه ها ندارند، می تواند موثر در صرفه جویی در هزینه ها باشد.

بهترین مارک برای fan coil 

شرکت گرین در زمینه تولید سیستم های تهویه مطبوع فعالیت گسترده ای دارد. گرین به واسطه ی کیفیت و کارایی بالا طی سال های متوالی در بازار به عنوان یکی از برندهای خارجی معتبر شناخته می شود و سهم قابل توجهی از بازار ایران را به خود اختصاص داده است. فن کویل های گرین در انواع مدل های سقفی توکار، زمینی، کاستی با ظرفیت هوادهی ۳۰۰ الی ۱۲۰۰ CFM با قدرت هوادهی و کارایی مطلوب تولید و روانه بازار رقابت می کند. در لیست برند های مطرح فن کویل گرین نیز می تواند به خوبی نیاز شما را تامین کند. این سیستم ها با عملکرد سرد و گرم در تمامی ساختمان ها بدون محدودیت قابل اجرا می باشند.

ظرفیت و متراژ

ظرفیت-فن-کویل

پیشنهاد می شود: مراحل شارژ گاز کولر گازی و اسپلیت

کرج تهویه

در این مقاله به بررسی و معرفی انواع فن کویل و نحوه کارکرد آن پرداختیم. اگر شما عزیزان قصد خرید انواع فن کویل ، نصب ، راه اندازی ، تعمیر و سرویس را داشته باشید می توانید با ما در کرج تهویه در تماس باشید. ما با داشتن بیش از  ۳۰ سال تجربه خدمت در زمینه خدمات انواع دستگاه های تهویه مطبوع در خدمت مشتریان عزیز در سراسر کشور هستیم.

خدمات ما عبارتند از:

 • تعمیر فن کویل
 • سرویس فن کویل
 • نصب فن کویل
 • راه اندازی فن کویل
 • خرید و فروش.

تلفن تماس: 

۰۹۱۲۳۶۱۵۲۶۳

۰۲۶۳۲۲۲۲۴۲۲

 

 

تماس مستقیم