سیستم VRF چیست؟

سیستم-وی-ار-اف-vrf-کولر-گازی

سیستم VRF چیست؟

مقدمه

اگر شما از کولر گازی و اسپلیت استفاده می کنید به احتمال زیاد بار ها با نام کولرگازی نسل جدید با سیستم VRF یا همان وی ار اف مواجه شده باشید. اما شاید برای بسیاری از شما سوال باشد که منظور از سیستم وی آر ف کولر گازی و اسپلیت چیست؟ در ادامه این مقاله برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سیستم VRF کولرگازی ، خرید و یا اطلاع از قیمت آن با ما همراه باشید.

سیستم VRF چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که کولر های گازی جدید با استفاده از سیستم وی ار اف تولید و عرضه می شوند. اما منظور از وی آر اف کولر گازی چیست؟ وی ار اف در واقع مخفف عبارت Variable Refrigerant Flow و به معنی متغیر جریان مبرد می باشد. سیستم VRF در واقع و به عبارت بسیار ساده دستگاه یکپارچه سرمایشی و گرمایشی است که به صورت دو تکه (شامل یونیت خارجی و یونیت های داخلی) ساخته شده و با لوله کشی مسی حاوی مبرد به یکدیگر متصل می شوند.

به سیستم وی ار اف اسپلیت مرکزی وی ار اف نیز گفته می شود. زیرا همانند اسپلیت ها به صورت دو تکه ساخته می شود. این سیستم برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ در ژاپن اختراع و تولید شد. لازم به ذکر است که هم اکنون سیستم های تهویه مطبوع VRF در ۵۰ درصد از ساختمان های اداری و در ۳۳ درصد ساختمان های بزرگ تجاری این کشور به کار مي رود.

یونیت خارجی وی آر اف در مکانی خارج از ساختمان مانند پشت بام یا حیاط نصب شده، به صورت مرکزی به چندین یونیت داخلی یا همان فن کویل متصل می شود و سرمایش و گرمایش ساختمان را تامین می کند. در سیستم وی آر اف با تکنولوژی خاصی می توان مقدار جریان مبردی که به هر یونیت داخلی ارسال می شود را کنترل و دقیقا مطابق با نیاز مصرف کننده ، دمای هر فن کویل را مستقلا و به میزان دلخواه تنظیم نمود.

نحوه عملکرد سیستم وی ار اف

سیستم وی ار اف تقریبا شبیه به چیلر تراکمی است. تفاوت عمده سیستم وی آر اف با چیلر تراکمی در مدار آن می باشد. در واقع در مدار سیستم vrf آب وجود ندارد و مبرد مستقیما انرژی گرمایی بین یونیت های داخلی و خارجی را حمل می کند. به عبارت دیگر در کولر گازی وی ار اف عمل خنک کنندگی و سرمایش مستقیما با استفاده از مبرد انجام می شود. این در حالی است که در چیلرها ، آب درون یک مبدل جا سازی شده در چیلر ، سرد شده و با پمپ به فن کویل های درون ساختمان ارسال می شود. کولر های گازی vrf به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

  • سیستم EHP
  • سیستم GHP .

 EHP مخفف Electric Heat Pump و GHP مخفف Gas Heat Pump است که EHP تماما با انرژی برق و GHP با انرژی گاز شهری (گاز طبیعی) کار می کند. همچنین لازم به ذکر است که در یونیت خارجی وی آر اف نوع EHP یک یا چند الکتروموتور و در یونیت خارجی وی آر اف نوع GHP یک موتور احتراق داخلی گاز سوز پیستونی وجود دارد. این موتور یک یا چند کمپرسور اسکرال را به گردش در آورده و کمپرسور نیز عمل متراکم کردن مبرد و چرخش آن در مدار را بر عهده دارد. مبرد در مدار با لوله کشی به اواپراتور های (مبدل های حرارتی) جاسازی شده در فن کویل ها منتقل می شود و در اثر تبادل حرارت با هوای محیط داخل ساختمان، دمای هوای داخل ساختمان را کاهش یا افزایش می دهد.

مطالعه این مقاله برای شما مفید است: مبرد چیست؟

ویژگی های اسپلیت وی آر اف

همانطور که قبلا اشاره شد، سیستم وی ار اف در واقع نسل جدید کولر های گازی است که با استفاده از آن می توان ضمن کاهش قابل توجه مصرف برق و انرژی از سایر مزیت های آن نیز بهره مند شد. سیستم های مولتی اسپلیت یا همان وی ار اف ویژگی های قابل توجهی دارند که لازم است به برخی از آن ها اشاره کنیم:

  • استفاده از کمپرسور اینورتر که باعث کاهش چشمگیر صرفه جویی در مصرف انرژی می شود
  •  استفاده مستقل از یونیت های داخلی باتوجه به دمای مورد نیاز کاربر با یک یونیت خارجی مشترک
  • استفاده از 64 یونیت داخلی با یک یونیت خارجی و فقط یک جفت لوله خروجی
  • کاربرد های مختلف مسکونی، تجاری و صنعتی بسته به نوع طراحی و استفاده از یونیت داخلی دلخواه
  • عدم استفاده از آب بعنوان سیال مورد نیاز در واحد کندانسور
  • کاهش هزینه بسیار بالا در اجرا و تامین تجهیزات
  • امکان انتخاب یونیت خارجی تا ظرفیت 800,000 بی تی یو در ساعت
  • امکان استفاده از کنترل های مرکزی جهت کنترل از یک مکان
  • ارائه تفکیک مصرف برق سه فاز به ازای هر یونیت داخلی ( مناسب برای فضای تجاری )
  • و غیره.
قیمت-خرید-و-فروش-کولر-گازی-وی-ار-اف
VRF

اسپلیت مرکزی vrf

همانطور که گفته شد اسپلیت مرکزی VRF نام دیگر سیستم وی ار اف می باشد. به این سیستم ها MPS یا Multi Power System نیز گفته می شود که منظور همان مولتی اسپلیت می باشد. اسپلیت مرکزی علاوه بر سرمایش توانایی گرمایش را نیز دارد. مخصوصا در نوع GHP آن که با موتور احتراق داخلی کار می کند، گرمای موتور توسط یک مبدل حرارتی به سیکل کاری وی آر اف تزریق شده و راندمان دستگاه را به عنوان سیستم گرمایشی به شدت افزایش می دهد.

به همین دلیل است که استفاده از کولر گازی vrf در ساختمان های چند طبقه و تعداد واحد زیاد که نیاز به سرمایش و گرمایش دارند، توصیه می شود. در این ساختمان ها بهتر است که از GHP به جای EHP استفاده شود. دیگر مزیت اسپلیت مرکزی VRF نوع GHP این است که در تابستان با مصرف گاز شهری، عمل سرمایش کل ساختمان انجام می شود. به همین دلیل هزینه های سنگین مصرف برق در تابستان را به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

امروزه برند های مختلفی از جمله برند های ژاپنی همچون اجنرال، میتسوبیشی و غیره، برند های کره ای سامسونگ، ال جی و برند های چینی مدیا و گری اقدام به ساخت، تولید و فروش کولر گازی وی ار اف می کنند. لذا با توجه به برند کولر گازی، طبیعتا قیمت خرید آن نیز متفاوت خواهد بود. اما توجه داشته باشید که بهتر است بری خرید کولر گازی وی ار اف به نمایندگی های مجاز فروش کولر گازی مراجعه کنید.

مزایای کولر گازی وی ار اف

سیستم وی آر اف همانطور که گفته شد این امکان را می دهد که واحد های داخلی بدون نیاز به کانال به هر واحد خارجی متصل شده و عملیات همزمان گرمایش و سرمایش به خوبی انجام شود. اما این سیستم مزیت های دیگری نیز دارد که در ادامه به طور خلاصه به آن ها اشاره می کنیم:

  • مدیریت پنل ها جهت افزایش بهره وری تا 20%
  •  استفاده از کمپرسور اسکرال از نوع دیجیتال اینورتر
  • کاهش قابل توجه مصرف برق نسب به سایر کولر ها
  • امکان طول لوله کشی در متراژ بالا
  • امکان کنترل هر یونیت داخلی به صورت مجزا
  • امکان استفاده از دستگاه برای تولید گرمایش (Heat pump) در زمستان
  • تنوع در استفاده همزمان از انواع یونیت داخلی
  • اتصال حداکثر 64 یونیت داخلی به یونیت خارجی واحد
  • کار کرد آرام و بدون صدا
  • نصب با اشغال حداقل فضا و راهبری آسان
  • کنترل دمای فضاها به صورت جداگانه و مستقل
  • نگهداری دمای محیط در شرایط ثابت و استاندارد
  • و غیره.

اجزای اصلی سیستم وی ار اف

سیستم vrf از اجزای مختلفی تشکیل شده است. این اجزا عبارتند از:

  1. کمپرسور اینورتر
  2. کمپرسور دور ثابت
  3. شیر Hot gas by pass
  4. شیر انبساط الکترونیکی (EEV)
  5. آکومولاتور و غیره.
1- کمپرسور اینورتر

کمپرسوری که با کنترل میزان فرکانس ورودی از برد اینورتر یا IPM به سرعت دلخواه مغز اصلی سیستم رسیده تا میزان برودت لازم تامین شود. در اکثر برندها تا نسل 3 کمپرسور ها از ترکیب اینورتر و دور ثابت تشکیل شدند. در این حالت بطور خلاصه ابتدا اینورتر وارد مدار شده و در صورت عدم تامین برودت لازم، کمپرسور دور ثابت وارد مدار می شود.

2- کمپرسور دور ثابت

مانند کمپرسورهای مرسوم در صنعت به صورت دور ثابت بوده و جهت تکمیل ظرفیت کارکرد، وارد مدار می ‌شود. هر دو نوع کمپرسور از نوع اسکترنال می‌ باشد و تفاوت آنها فقط در ساختار داخلی آن جهت کنترل سرعت می‌ باشد.

3- شیر Hot gas by pass

وظیفه این شیر کنترل حفظ بالانس خط HP و LP می‌ باشد. به عبارت دیگر در صورتی که LP از حد مجاز پایین تر قرار گیرد، این شیر از خط HP گاز داغ را به خط LP بای پس می نماید.

5- شیر انبساط الکترونیکی (EEV)

شیر انبساط ابکترونیکی یا electronic expansion valve در دو قسمت کاربرد دارد. الف) یونیت خارجی با نام Main EEV. با توجه به این که باید کل مبرد باسرعت به سمت پنل ها حرکت کند و عمل انبساط اصلی در پنل های داخلی بصورت مستقل انجام شود که در حالت گرمایش یونیت خارجی به عنوان اواپراتور استفاده می شود حال بعنوان شیر انبساط استفاده می گردد. ب) Indoor EEV. این شیر ها درهر یونیت داخلی و خارجی نصب شده و عمل انبساط و اختناق در سرمایش را به عهده دارد.

6- آکومولاتور

وظیفه آکومولاتور در واقع جداسازی مایع از گاز بوده که مایع در پایین جمع شده و گاز از بالا به سمت ساکشن کمپرسور حرکت می کند. در نسل 4 به قسمت پایین آکومولاتور مخزن Receiver اضافه شده که میزان مایع بیش از اندازه سیکل را به درون خود برده و در زمان لازم با یک شیر external مبرد مایع مورد نیاز را به آکومولاتور هدایت می ‌کند.

قیمت کولر گازی vrf

در خصوص قیمت کولر گازی با سیستم وی آر اف باید به این نکته اشاره کنیم که قیمت کولر گازی وی ار اف بسته به برند کولر متفاوت می باشد. به عبارت دیگر اگر بخواهید از برند های ژاپنی کولر گازی وی ار اف مانند دایکین ، میتسوبیشی الکتریک ، اجنرال استفاده کنید باید هزینه و قیمت متفاوتی بپردازید. همچنین اگر قصد خرید کولر گازی وی ار اف در برند های کره ای : ال جی ، سامسونگ و یا برندهای چینی، گری ، مدیا و غیره را داشته باشید، قیمت کولر گازی vrf برای شما متفاوت خواهد بود.

برای خرید کولر گازی vrf بهتر است کولر مورد نظر را از نمایندگی مجاز و رسمی آن خریداری کنید تا ضمن بهره مندی از قیمت مناسب از مزیت های دیگری همچون خدمات پس از فروش، نصب و سرویس کولر، تعمیر و غیره بهره مند شوید. برخی از معتبرترین نمایندگی های فروش کولر گازی وی ار اف در کرج عبارتند از:

  • نمایندگی کولر گازی اجنرال در کرج
  • نمایندگی کولر گازی گری در کرج
  • نمایندگی کولر گازی مدیا در کرج
  • نمایندگی کولر گازی سامسونگ
  • نمایندگی کولر گازی میتسوبیشی و غیره.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت کولر گازی وی آر اف و خرید آن با ما در تماس باشید. فروشگاه کولر گازی کرج تهویه.

          تلفن: 09123615263

تماس مستقیم