چگونه کولر گازی را سرویس کنیم؟

چگونه کولر گازی را سرویس کنیم؟

چگونه کولر گازی را سرویس کنیم؟

چگونه کولر گازی را سرویس کنیم؟

اگر از دستگاه های تهویه مطبوع نظیر کولر گازی و اسپلیت استفاده می کنید، لازم است بدانید که می بایست در زمان های مناسب نسبت به سرویس دستگاه اقدام کنید. زیرا این موضوع موجب افزایش طول عمر دستگاه شما خواهد شد. در پاسخ به سوال چگونه کولر گازی را سرویس کنیم؟ باید اشاره کنیم که اگرچه سرویس کولر گازی و اسپلیت یک امر تخصص است و نیاز مند افراد سرویس کار ماهر می باشد. اما به هر ترتیب اگر قصد دارید خودتان این کار را انجام دهید، در ادامه مقاله چگونه کولر گازی را سرویس کنیم؟ با آموزش نحوه سرویس کردن کولر و اسپلیت با ما همراه باشید.

آموزش سرویس کردن کولر گازی و اسپلیت

اگر هنوز برای شما سوال است که چرا باید در موعد مشخص نسبت به سرویس کولر اقدام کنید؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم کخ کولر گازی، در حالتی که پره‌ ها، فیلتر ها و کویل های تمیزی داشته باشد، بسیار با کیفیت ‌تر و بهتر عمل می‌ کند و جریان هوای مناسب ‌تری نسبت به محیط ایجاد می ‌کند. هنگامی که احساس می ‌کنید کیفیت هوای خنک یا گرم نشات گرفته از کولر اسپیلت، مانند قبل نیست، وقت شستشوی درست و اصولی پنل کولر گازی شما رسیده است. با کمک این مطلب می‌ توانید بدون پرداخت هزینه برای سرویس کولر اسپیلت، خودتان تمام اجزاء پنل داخلی کولر اسپیلت را تمیز کنید و شاهد تاثیر آن بر کیفیت عملکرد کولر گازی خود باشید. اما قبل از هر چیزی لازم است تا ابتدا با روند و نحوه کارکرد کولر گازی آشنا شوید.

در این جا قبل از شروع مبحث چگونه کولر گازی را سرویس کنیم؟ لازم است اشاره کنیم که سرویس کولر گازی موارد تخصصی زیادی را شامل شده و یک امر تخصص می باشد. سرویس دستگاه های تهویه مطبوع شامل موارد زیر می باشند که ما در این مقاله تنها نحوه شستشوی پنل ها را به شما آموزش می دهیم.

 • شارژ گاز کولر گازی
 • چک کردن نشتی مبرد
 • چک کردن کارکرد صحیح تمامی قطعات
 • عیب یابی کولر گازی
 • چک کردن کارکرد کمپرسور ها
 • چک کردن کارکرد کندانسور
 • شستشوی فیلتر ها
 • شستشوی پنل ها
 • و غیره.

پیشنهاد می شود: افزایش طول عمر کولر گازی با چند نکته ساده

کولر‌ های گازی چگونه کار‌ می ‌کنند؟

شاید نداشتن درک درست از نحوه کارکرد کولر گازی دلیلی باشد که بسیاری از اهمیت تمیز کردن دوره‌‌ای آن غافل هستند. به طور کلی کولر‌ های گازی از بخش‌ های اصلی کمپرسور، کندانسور، اپراتور، گاز و لوله مویی تشکیل شده است.

کمپرسور یا موتور وظیفه مکش گاز از اپراتور و هدایت آن به سمت کندانسور یا تقطیرکننده را بر عهده دارد. کندانسور در واقع مجموعه ‌‌ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی است که بخش خارجی دستگاه را تشکیل‌ می‌دهد و در بیرون از فضای خانه قرار‌ می ‌گیرد و وظیفه آن جذب گرمای گاز یا دفع سرمای آن است.

اپراتور یا تبخیر کننده در واقع مجموعه ‌‌ای لوله ‌ها و صفحه ‌ها است که در فضای داخلی قرار گرفته و وظیفه آن خنک ‌سازی یا گرم کردن هوا است. هوا از طریق قسمت بالای دستگاه وارد اپراتور شده  و پس از خنک شدن یا گرم شدن از قسمت پایینی به بیرون پرتاب‌ می‌ شود. گاز خنک‌ کننده با دریافت گرمای محیط در بخش اپراتور کولر گازی از حالت مایع تبدیل به گاز و در بخش کندانسور با پس دادن گرما مجدداً به حالت مایع تبدیل‌ می‌ شود. لوله مویی یا اکسپنشن در کولر های گازی وظیفه افت فشار و فراهم کردن امکان تبخیر در اپراتور را بر عهده دارد.  لازم است اشاره کنیم که برای سرویس کردن کولر گازی شما به وسایل و ابزاری نیز نیاز خواهید داشت. که این ابزار عبارتند از:

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن کولر گازی

 • آچار و پیچ‌ گوشتی مناسب
 • شانه نرم مخصوص
 • فرچه ‌های نرم
 • دستکش ‌های ضخیم مخصوص
 • دستمال پارچه ‌ای ترجیحا نخی
 • دستگاه دمنده و مکنده هوا
 • دستگاه کارواش
 • مایع شستشوی چربی زدا یا همان مایع ظرف‌ شویی معمولی
 • و غیره.

البته توجه داشته باشید که در صورت در دسترس نبودن هر یکی از ابزار فوق می توانید از ابزار جایگزین استفاده کنید. برای مثال از جارو برقی‌ می ‌توانید به عنوان دستگاه مکنده استفاده کنید. شیر آب هم‌ می ‌تواند نقش کارواش را ایفا کند.

پیشنهاد می شود: سرویس کولر گازی در  کرج

مرحله اول

اولین اقدام قبل از هر کاری برای سرویس کولر گازی، قطع کردن برق دستگاه است تا خطری شما را تهدید نکند و شستشوی کولر اسپیلت را ایمن انجام دهید. برای قطع کردن برق کولر گازی بسته به نوع کولر دو راه دارید:

 • دوشاخه کولر گازی را که کنار پنل قرار دارد از برق بکشید
 • فیوز برق کولر گازی را از جعبه ‌فیوزی که معمولا داخل آشپزخانه یا کنار درب ورودی است قطع کنید.

مرحله دوم

در اولین گام برای شستشوی پنل کولر گازی ابتدا باید قاب جلویی پنل اسپیلت را باز کنید. سپس دو عدد فیلتر آن را بیرون کشیده و با استفاده از فشار آب تمیز بشویی. به نحوی که خاک و گرد و غباری روی فیلتر آن باقی نماند. توجه کنید که بسته به نوع کولر گازی (در صورتی که درب آن پیچ داشته باشد) ممکن است لازم باشد که برای باز کردن قاب جلویی دستگاه از پیچ گوشتی استفاده کنید.

فکرش را هم نخواهید کرد که داخل بخش های مختلف گولر گازی به ویژه فیلتر های آن چقدر می توانند کثیف و پر از آلودگی باشند. سرویس کولر گازی باید طبق یک روال مشخص صورت گیرد، به این منظور تمام فرآیند تمیز کردن کولر گازی به صورت مرحله به مرحله شرح داده شده است. در هر سمت پنل داخلی یک فرورفتگی وجود دارد (برای اطمینان بیشتر از نحوه باز شدن قاب جلویی پنل داخلی به دفترچه راهنمای کولر گازی رجوع کنید). انگشت خود را داخل این شکاف ‌ها قرار دهید و به آرامی بیرون بکشید تا ضامن آن آزاد شود. دو فیلتر اولین چیزهایی هستند که به چشم‌ می ‌آیند که باید آن ‌ها را بیرون بیاورید. این دو فیلتر را‌ می ‌توانید با استفاده آب و مواد شوینده تمیز کنید.

مرحله سوم 

در این مرحله از تمیز کردن کولر گازی نوبت سنسور یا حسگر قرار گرفته در داخل پنل داخلی دستگاه و پشت فیلتر‌ ها است. با کمی فشار‌ می‌ توانید این سنسور دمایی را خارج و با یک پارچه خشک آن را تمیز کنید و سپس سر جای خود قرار دهید. این سنسور در واقع دمای هوای فضا را‌ می‌سنجد و فرمان روشن شدن را به دستگاه صادر‌ می‌ کند و کثیف بودن آن موجب ایجاد اختلال در کارکرد آن و در نتیجه افزایش مصرف انرژی‌ می ‌شود. همانطور که گفته شد سنسور کولر گازی، وظیفه‌ چک کردن دمای محیط را داشته و به برد، فرمان روشن و خاموش شدن خودکار کولر گازی را می‌ دهد. اگر این سنسور کثیف باشد به دلیل فرمان اشتباه به برد، در سیستم کولر گازی اختلال ایجاد می ‌شود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم نوبت به شستشوی کویل های داخلی می رسد. منظور از کویل در واقع صفحات رادیات شکلی هستند که در هنگام باز کردن قاب یا در پنل آن‌ها را مشاهده‌ می ‌کنید. از آنجایی که این کویل ‌ها در ارتباط مستقیم با هوای اتاق هستند، تأثیر به سزایی بر عملکرد دستگاه خواهند داشت. از طرفی هم به همین دلیل این بخش عمدتاً چرب است برای شست و شوی آن باید از اسپری ‌ها یا مایع ‌های شستشوی چربی زدا استفاده کرد.

این کویل های مانند رادیاتور ماشین عمل می‌کنند و همیشه باید تمیز باشند تا با هوای محیط به ‌خوبی ارتباط برقرار کنند و سرما را از کویل ‌ها به هوای اتاق منتقل کنند. برای شستشوی کویل‌های کولر گازی، می‌ توانید به وسیله یک آب‌ پاش به کویل ‌ها آب بپاشید تا زمانی که کاملا خیس شوند. سپس یک برس نرم یا مسواک را به صورت عمودی روی کویل ‌های کولر گازی بکشید تا پرز و گرد و خاک آن تمیز شود.

مرحله پنجم 

در این مرحله از تمیز کردن کولر‌ گازی، پنل خارجی دستگاه یا کندانسور که عمدتاً در فضای باز قرار‌ می ‌گیرد نیز لازم است که کاملاً تمیز شود. در ابتدا سعی کنید که به آرامی قسمت رادیات مانند پشتی کندانسور را از دستگاه جدا کنید و با یک دستگاه دمنده هوا یا کارواش یا هر وسیله دیگری که آب و هوا را با فشار خارج‌ می ‌کند، آن را تمیز کنید. برای شستن این قسمت هم‌ می ‌توانید که از مایع ‌های شستشو استفاده کنید. البته خارج کردن قسمت رادیات مانند خیلی هم واجب نیست و از بیرون و با فشار آب هم می ‌توانید از تمیز شدن آن مطئن شوید.

بعد از تمیز کردن قسمت پشتی کولر‌ گازی،‌ می ‌توانید برای محکم کاری دستی به داخل پنل خارجی یا همان کندانسور هم بکشید. برای این کار پنل پشتی یا دریچه رویی را باید باز کنید. پنکه و فن یکی از اصلی ‌ترین قسمت ‌هایی است که باید حتماً تمیز شود. برای این کار‌ می ‌توانید از یک دستمال مرطوب استفاده کنید. اگر خیلی به مسائل فنی آشنا نیستید‌ می ‌توانید باز کردن کندانسور و تمیز کردن قسمت خارجی  کولر گازی را نادیده بگیرید.

در ضمن نگران خیس شدن قسمت ‌های انتهایی دستگاه نباشید، زیرا که کاملاً عایق و ضد آب هستند. در آخر هم‌ می ‌توانید چند قطره روغن مخصوص موتورهای الکتریکی در قسمت پره‌ های فن بریزید تا از روان بودن آن اطمینان حاصل کنید. بعد از اتمام کار و در حین سر هم کردن کندانسور از محکم بودن پیچ‌ ها مطمئن شوید تا صدای اضافی تولید نشود. پس از اتمام تمیز کردن پنل خارجی چند ساعت حتماً صبر کنید تا دستگاه کاملاً خشک شود.

مرحله آخر

در نهایت سنسور و سپس فیلتر را مانند قبل سر جای خود محکم کنید و درب پنل را ببندید. دقت کنید که فیلتر ها کاملا خشک شده باشند و تمام قطعات را درست سر جایشان قرار دهید. بعد ار سرویس کولر گازی، اگر آن را به خوبی انجام داده باشید وقتی به کویل‌ ها نگاه می‌ کنید، متوجه تفاوت آنها می ‌شوید که کاملا سفید و تمیز شده‌ اند.

پیشنهاد می شود: سرویس کار کولر گازی در  کرج

نکات مهم در خصوص تمیز کردن کولر گازی

 • در تمیز کردن پنل داخلی کولر‌ گازی، حتماً قسمت برقی پنل را خوب با پلاستیک بپوشانید و دقت داشته باشید که این قسمت نباید به هیچ وجه خیس شود.
 • برای تمیز کردن کویل یا قسمت رادیات مانند کولر‌ گازی سعی کنید از پارچه ‌های مخصوص و فرچه‌ های نرم استفاده کنید.
 • قبل از برگرداندن فیلتر‌ ها حتماً از خشک شدن آن ‌ها مطمئن شوید.
 • از اعمال فشار و حرکات غیر ضروری حین تمیز کردن کولر‌ گازی خودداری کنید.
 • از قرارگیری صحیح و محکم قطعات اطمینان حاصل کنید.
 • قبل از بستن کامل قاب از سالم بودن سیم‌ ها و اتصالات اطمینان حاصل کنید.
 • بعد از تمیز کردن پنل داخلی کولر گازی حتماً مسیر تخلیه آب کولر بررسی شود.
 • نحوه باز کردن دریچه ‌های کولر با هم تفاوت ‌هایی دارند و سعی کنید حتماً دفترچه راهنمای کولر را مطالعه کنید.

زمان مناسب برای سرویس کولر گازی و اسپلیت 

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این موضوع به عوامل و شرایط زیادی بستگی دارد. یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ های مدت زمان کارکرد کولر گازی است. از آنجایی که تمیز کردن فیلتر‌ های کولر‌ گازی کار چندان سختی نیست‌ می ‌توانید هر دو هفته تا یک ماه یک بار آن ‌ها را تمیز کنید. تمیز کردن دیگر قسمت‌ های کولر گازی را‌ می ‌توانید سالی یک بار و با شروع فصل گرما انجام دهید.

سرویس کولر گازی در کرج

در این مقاله به آموزش سرویس کولر گازی پرداختیم. اگر برای شما جالب است بدانید که چگونه کولر گازی را سرویس کنیم؟. مطالعه این مقاله برای شما مفید خواهد بود. اما نکته ای که نباید از آن غافل شوید، این است که سرویس کولر گازی یک امر تخصصی است اگرچه هر کسی می تواند با این آموزش نسبت به شستشوی پنل ها اقدام کند. اما باید بدانید که سرویس کولر گازی تنها محدود به شستشوی پنل ها نمی باشد. از دیگر مواردی که یک سرویس کار حرفه ای در زمان سرویس کردن کولر به آن ها می پردازد عبارتند از:

 • شارژ گاز کولر گازی
 • چک کردن نشتی مبرد
 • چک کردن کارکرد صحیح تمامی قطعات
 • عیب یابی کولر گازی
 • چک کردن کارکرد کمپرسور ها
 • چک کردن کارکرد کندانسور
 • شستشوی فیلتر ها
 • شستشوی پنل ها
 • و غیره.

بنابراین پیشنهاد می کنیم که سالی یک بار از یک سرویس کار حرفه ای بخواهید تا کولر گازی و اسپلیت شما را سرویس کند. اگرچه این کار برای شما هزینه دارد. اما قطعا از هزینه های بیشتر در آینده جلوگیری خواهد کرد. لذا پیشنهاد می کنیم برای بهره مند از خدمات زیر با ما در تماس باشید:

 • سرویس کولر گازی در کرج
 • سرویس کولر گازی جنرال
 • سرویس کولر گازی اجنرال
 • سرویس کولر گازی مدیا
 • سرویس کولر گازی ال جی
 • سرویس کولر گازی هایسنس
 • سرویس کولر گازی هیتاچی
 • اعزام سرویس کار به محل
 • و غیره.

سخن آخر

در این مطلب سعی شد تا مراحل نحوه تمیز کردن کولر گازی و اسپلیت به گونه‌‌ای شرح داده شود که هر فردی بتواند در خانه به تنهایی نسبت به آن اقدام کند. با این وجود شاید هر از گاهی نیاز باشد که کولر به طور کامل و به منظور رفع ایراداتی همچون چکه کردن آب از پنل داخلی کاملاً باز و توسط تعمیرکار سرویس شود. تمیز کردن فیلتر ‌های پنل داخلی نیاز به دانش فنی خاصی ندارد ولی باز کردن سایر قسمت ‌ها شاید برای برخی کمی دشوار و پیچیده باشد به همین دلیل هم اگر از دانش فنی کافی برخوردار نیستید آن را به افراد متخصصی واگذار کنید. از این که تا پایان آموزش نحوه شستشوی پنل های کولر گازی در مقاله چگونه کولر گازی را سرویس کنیم با ما همراه بودید از شما سپاس گزاریم.

تلفن های تماس:

۰۹۱۲۳۶۱۵۲۶۳

۰۲۶۳۲۲۲۲۴۲۲

تماس مستقیم