نکات مهم در خصوص استفاده از کولر گازی

افزایش-طول-عمر-کولر-گازی-اسپلیت

نکات مهم در خصوص استفاده از کولر گازی

نحوه استفاده مناسب از کولر گازی و اسپلیت

همانطور که می دانید کولر گازی نیز همانند تمامی دستگاه های دیگر از تعدادی قطعات تشکیل شده است. این دستگاه ها از زمان تولیددر کارخانه و عرضه در بازار یک طول عمر مشخصی دارند. اما قطعا نحوه استفاده شما از دستگاه های کولر گازی و اسپلیت تاثیر به سزایی در افزایش طول عمر دستگاه خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم تا نکاتی در خصوص استفاده از کولر گازی و افزایش طول عمر مفید اسپلیت را ارائه کنیم. این نکات در خصوص نحوه استفاده از اسپلیت ها بسیار مهم و قابل اهمیت می باشند.

نکات مهم در خصوص استفاده از کولر گازی

بزرگترین عامل گرم شدن اتاق ها معمولاً آفتاب است. این گرما به سرعت از راه شیشه و پنجره ها و به آهستگی از طریق دیوار های خارجی و سقف به اتاق تحمیل می شود. با استفاده از موارد ذیل می توان مقدار گرمایش تحمیلی را کاهش داد.

 • استفاده از پرده یا کرکره داخلی
 • استفاده از سایبان
 • استفاده از شیشه های رفلکس
 • عایق کاری سقف و دیوار های خارجی اطراف محل نصب کولر گازی.

دومین منبع بزرگ بار گرمایی اتاق ها معمولاً وسایل الکتریکی می باشند. این دستگاه ها عبارتند از:

 • رایانه ها
 • مانیتور ها
 • دستگاه های کپی
 • چراغ های روشنایی
 • و غیره.

این موارد در ادارات محسوس است. یک راه کاهش از این بار، خاموش کردن آنها در مواقع بیکاری است. راه دیگر این است که برای روشنایی به جای لامپ های شیشه ای از لامپ های فلورسنت که اتلاف گرمای کمتری دارند استفاده شود.

بار سرمایی هوای نفوذی ممکن است بسیار زیاد باشد. باز بودن پنجره باعث می گردد که بخش عمده ای از توان کولر گازی صرف خنک کردن بیهوده هوای گرم ورودی شود که این سبب افزایش مدت کار کمپرسور و فرسودگی زود هنگام آن گردد. ضمن اینکه اتاق هم به نحو مطلوب خنک نمی شود. اگر در های داخلی هم باز باشند کولر گازی به جای خنک کردن فقط یک اتاق در واقع باید چندین فضا را خنک کند. سرد کردن اتاق بیش از حد لزوم، ضمن اینکه از نظر بهداشتی صحیح نیست موجب افزایش مصرف برق و فرسایش بیهوده دستگاه می شود. با در نظر گرفتن موارد فوق جهت محاسبه سریع و سرانگشتی سایز کولر گازی را انتخاب کنید.

پیشنهاد می شود: راهنمای خرید کولر گازی و اسپلیت

افزایش طول عمر کولر گازی و اسپلیت

از مهم ترین نکاتی که در صورت رعایت آن ها طول عمر کولر گازی و اسپلیت به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد. توصیه می شود حتما به این نکات توجه داشته باشید.

 • تعیین نوع مدل کولرگازی باتوجه به محیط زندگی
 • نکات کاربردی نصب برای بالا بردن عمر کولر گازی
 • جلوگیری از ورود گرمای اضافی به محیط داخل سبب بالا بردن عمر کولر گازی
 • سرویس به موقع کولر گازی و اسپلیت.

پیشنهاد می شود: سرویس کولر گازی و اسپلیت 

نصب صحیح کولر گازی

یکی از اقدامات مؤثر در افزایش عمر کولر گازی، نصب درست و بی نقص این دستگاه است. نصب کولر گازی فرآیند بسیار مهمی است و اگر به شکل ناقص انجام شود، عملکرد دستگاه را با مشکلات جدی مواجه خواهد ساخت. به عنوان مثال، اگر دستگاه پس از نصب تراز نشود، بلبرینگ ها در دراز مدت معیوب خواهند شد. جریان داشتن هوا در محل نصب پنل خارجی و نیز دور بودن پنل داخلی از منابع حرارتی هم جزء نکاتی هستند که باید در هنگام نصب دستگاه مورد توجه قرار دهید.

در هنگام نصب کولر گازی توجه داشته باشید که محل نصب کولر جایی باشد که فضای مناسبی برای پشت کولر دارا باشد. در واقع قسمت پشتی کولر نیاز به فضای کافی برای عمل گردش هوا دارد در نتیجه قبل از اینکه نصاب کولر گازی کولر را در ارتفاع یا جاییکه در نظر گرفته اید نصب کند حتما محل را بررسی نمایید و فضای آزادی را برای این امر در نظر بگیرید. این موضوع باعث می شود تا کولر گازی به علت کمبود فضا و عدم گردش مناسب هوا دچار خرابی نشود.

انتخاب کولر گازی  متناسب با شرایط محیطی

بی شک با رعایت نکات کاربردی در هنگام استفاده از کولر گازی، علاوه بر افزایش عمر کولر گازی می توان باعث کاهش مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه های قبض برق شد. در هنگام انتخاب دستگاه، به ابعاد و مساحت محیط  توجه کنید. به جز مساحت محیط، آب و هوای منطقه هم تا حد زیادی در طول عمر کولرگازی و اسپلیت تأثیر گذار است. نکته مهمی که در این رابطه باید بدانید این است که استفاده از کمپرسور مناسب عمر کولر گازی را بالا خواهد برد. اگر ظرفیت دستگاه کم بوده و توان خنک کنندگی محیط را نداشته باشد، کمپرسور برای تأمین سرمای لازم، فشار مضاعفی را تحمل می کند.

توجه داشته باشید اگر در یک منطقه گرمسیری ساکن هستید، با توجه به گرمای هوا میزان سرمایشی که احتمالاً مورد نیاز است به میزان ۲۴۰۰۰ btu و یا حتی بیشتر از این مقدار نیاز خواهد بود. با توجه به این میزان، انتخاب کمپرسور های اسکرول می تواند بهترین گزینه باشد. حال برای آن دسته از افرادی که در نقاط گرمسیر زندگی می کنند و به توان خنک کنندگی بالاتر از ۲۴۰۰۰btu  نیاز ندارند، پیشنهاد می شود از کمپرسورهای پیستونی استفاده نمایند. یکی از عوامل مؤثر در نگهداری و طول عمر کولر گازی، کنترل دمای هوای اطراف آن است. دقت داشته باشید که در محیط منزل به خصوص در تابستان همیشه منابع ناخواسته ای وجود دارد که محیط منزل را گرم می سازد.

سرویس کولر گازی

لازم است به صورت دوره ای و منظم کولر گازی سرویس گردد. به ویژه در هنگام سرویس کولر باید کندانسور کولر گازی را به خوبی و با دقت تمییز نمایید تا جریان هوا به خوبی در آن به گردش درآید. با این کار در مصرف برق صرفه جویی خواهد شد. همچنین اگر کندانسور کولر گازی در سایه و دور از تابش نور خورشید نصب شود تا حد قابل توجهی می توان از هدر رفتن انرژی جلوگیری کرد این کار باعث کاهش چشمگیر مصرف انرژی خواهد شد.

به عنوان نکته دیگر، توجه داشته باشید که فیلتر کولر را در زمان های مناسب تمیز و اگر معیوب بودند آنها را تعویض نمایید. تمیز کردن فیلتر کولر گازی و یا تعویض فیلترهای خراب علاوه بر اینکه در گردش هوای پاک در محیط تأثیر بسزایی دارد در میزان سرمایش کولر گازی و بالا بردن عمر کولر گازی نیز مؤثر خواهد بود. همچنین، سرویس به موقع رادیاتور در کاهش مصرف انرژی تأثیر به سزایی دارند. به علاوه، اگر اطراف کولر را به صورت مناسب درزگیری نمایید به میزان قابل توجهی از هدر رفتن انرژی جلوگیری کرده اید که نتیجه آن، کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه های قبض برق است.

نکات مهم برای افزایش طول عمر کولر گازی

با توجه به موارد فوق از جمله مواردی که منجر به افزایش طول عمر کولر گازی و اسپلیت خواهد شد عبارتند از:

 • نحوه استفاده از دستگاه
 • سرویس به موقع کولر گازی
 • شارژ گاز مبرد کولر گازی
 • جلوگیری از اتلاف انرژی
 • جلوگیری از ورود هوای گرم
 • خرید برند های معتبر کولر گازی
 • شارژ به موقع کولر گازی
 • خرید بی تی یو مناسب محیط
 • و غیره.

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از این که تا انتهای مقاله نکات مهم در خصوص استفاده از کولر گازی برای افزایش طول عمر کولر گای و اسپلیت با ما همراه بودید، از شما سپاس گزاریم.

 

تماس مستقیم